13 důvodů, proč začít háčkovat na mateřské dovolené

Proč začít háčkovat na mateřské?

Při psaní nadpisu, mě hned opět napadlo, kdo vymyslel spojení mateřská či rodičovská dovolená? Zrovna dnes to u nás byla pořádná bitva.:-) Kluci řádili jak neřízené střely a dnes jsem té klučičí energii vážně nestačila. Já bych to nazvala spíše mateřské povinnosti. Jsem na mateřské povinnosti.:-)

Teď už kluci spí a já využívám zaslouženého času pro sebe. Chvíli jsem přemýšlela, jestli budu háčkovat anebo napíši tento příspěvek, který jsem měla v hlavě již delší dobu. Vybrala jsem psaní článku, jelikož u toho vážně potřebuji klid. Háčkovat se dá i s dětmi.

fotka z roku 2016 a háčkovaná maxi deka

Jak jsem s háčkováním začala já

Pokud jste četli moji cestu, tak víte, že jsem začala háčkovat, když byly nejstaršímu synovi tři měsíce. Už předtím jsem párkrát zkoušela něco uháčkovat, ale vždy jsem to po chvilce vzdala. Prostě mi to vůbec nešlo. Já obecně nejsem nějak umělecky nadaná. Nakreslit umím maximálně sluníčko a o rovném stříhání nemůže být ani řeč.

Když jsem byla menší moje maminka s babičkou mě naučily plést. Mé jediné dva výtvory byly šála a vesta, přesto jsem pletla a párala celkem často. V té době jsem uměla uháčkovat maximálně řetízek. Vůbec mi nebylo jasné, jak se může jen pomocí jednoho háčku něco vytvořit.

Na mateřské dovolené jsem opět zkusila háčkování. První věc, kterou jsem uháčkovala byla čepička pro syna. Háček i přízi jsem měla od mojí maminky. Podle videí na internetu jsem háčkování přišla na kloub a čepičku skutečně uháčkovala.

Na obrázku se můžete podívat, jak čepička vypadala. Dodnes jí mám schovanou jako trofej, že jsem to dokázala a že jsem se naučila něco nového. A hlavně taky proto, že synovi moc slušela.

Když jsem čepičku uháčkovala a synovi nasadila na hlavu, měla jsem ohromnou radost, že se mi to povedlo a je úžasné, že jsem synovi mohla sama něco vyrobit. Ten pocit, že jsem dokázala vytvořit něco tak hezkého, byl boží.

můj první háčkovaný výrobek

Když už jsem uměla uháčkovat čepici, hledala jsem stále nové nápady, co dál uháčkovat. Napadlo mě, že by bylo super, synovi uháčkovat plyšáka. Tak jsem dle videí uháčkovala fialového medvídka, kterého můžete vidět níže. Opět z příze od maminky a vycpaný byl vatou, kterou jsem měla doma. Žádné duté vlákno, žádné bezpečnostní oči. Jen to co jsem měla doma. I tak jsem byla na sebe pyšná, že jsem to dokázala.

Stále jsem hledala nové návody a přízi jsem už musela objednat, protože se domácí zásoby rychle ztenčily. Jak jsem si objednala první balík příze, bylo o mé vášni rozhodnuto. Kdo háčkuje, tak ví, jaký to je super pocit mít doma spoustu pestrobarevných klubíček příze. Jen to má jeden háček, chcete příze více a více.:-)

první háčkované zvířátka

Vyzkoušela jsem spousty příze než mi pod ruky přišly příze Dolphin. Nejprve jsem háčkovala s přízí Dolphin Baby. Pak jsem netrpělive čekala až i k nám se dostane Dolphin Big, kterou jsem viděla na instagramu. Už při prvním pohledu, jsem věděla, že to bude naprasto úžasná příze. A ona vážně je. Proto se zaměřuji primárně právě na Dolphin Big. I přesto mám v plánu na mém eshopu nabízet také Dolphin Baby.

Tady je 15 důvodů, proč začít háčkovat nejen na mateřské dovolené

 • Nemusíte mít žádné speciální vybavení, žádné stroje, plátna, stojany, barvy…
 • Budete mít dobrý pocit, že dokážete vytvořit něco pro své děti
 • Stačí jen dvě věci: háček a příze
 • Nezabírá to moc místa (pokud si nevytváříte velké zásoby příze:-))
 • Přízi s háčkem schováte do pytlíčku či krabičky a v ničem vám nepřekáží
 • Můžete kdykoliv s háčkováním přestat a jít se věnovat dětem
 • Můžete si háček s přízi přibalit do kočárku a když miminko usne, můžete kdekoliv háček s přízí vytáhnout
 • Můžete háčkovat venku v přírodě
 • Naučí se to téměř každý
 • Háčkování je velice variabilní a můžete vytvářet čepičky, dečky, polštářky, plyšáky, košíky a další
 • Ze samotného háčkování i z výsledného výrobku budete mít radost
 • Je to návykové
 • Háčkování je kreativní činnost a tu ženská duše potřebuje

Kdo se nebojí vyzkoušet něco nového a zkusí háčkování? Napište do komentáře, jestli háčkovat již umíte (a co byl váš první výrobek) anebo to vyzkoušíte!

Je pro mě vhodné, když jsem začátečník, háčkovat s přízí Dolphin Big?

S přízí Dolphin Big se háčkuje silným háčkem 10 mm. Práce tedy přivýbá opravdu velmi rychle a výrobek je rychle hotový. Myslím si, že vše je o zvyku. Takže si i na silnější háček rychle zvyknete a nemusí být překážkou toho, zkusit háčkování právě s přízi Dolphin Big.

příze Dolphin Big

Pokud umíte základy háčkování, jako je řetízkové oko, krátký a dlouhý sloupek, nic Vám nebrání tomu, zkusit tuto přízi. Můžete vyzkoušet nějaké mé návody. Jsou zatím v psané podobě s foto postupem. Na video návody, se také chystám. Jen musím doladit technické záležitosti. A také zařídit hlídaní dětí, protože křik a řev v pozadí slyšet nechcete.:-)

V dalších článcích bych ráda ukázala, jak na základy háčkování ať můžete s háčkováním začít, i když jste úplný začátečník. Tak jako jsem byla před čtyřmi lety já. Níže na fotce můžete vidět, co jsem se za tu dobu naučila, a co vše se dá s přízí Dolphin Big uháčkovat. Nebojte se toho a zkuste to! Zkuste něco nového!

háčkované výrobky z příze Dolphin Big

Pokud si nebude vědět s něčím rady, neváhejte a napište mi. Ráda Vám pomůžu.
Spokojená máma, praktik metody Access Bars®, podnikavá duše a podporovatelka ženského podnikání
Komentáře
 1. Maryshine napsal:

  Ja bych zinylkove prize na zacatek naopak vubec nedoporucila. Ta prace s nima je jina a zapracovani je slozitejsi. 🙂 Ale jsem zvedava, jak clanek pojmete.

  • Tereza Kučerová napsal:

   Děkuji za komentář! Jasně, každý má na to jiný pohled. Mě právě už několik maminek říkalo, že s obyčejnou přízi jim háčkování nešlo, ale s přízí Dolphin baby je to bavilo a naučily se to.:-)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů