3+1 tip jak být spokojenější mámou

Nebudeme se zdržovat omáčkou kolem a jdeme přímo na mé tipy, jak být mámou více v pohodě a jak více si užívat rodičovství a vše s tím spojené. Dobře, tak jen malá omáčka kolem.:-)

Většinou začínám články tím, co dělají mé děti (pro ty, kdo mě neznají, jsem mámou tří synů z toho jedněch dvojčat). Dnes to nebude jinak. Takže mé děti koukají na večerníček a já využívám chvíli klidu. Ale jestli článek stihnu dopsat najednou či ne, to se uvidí.

 

 

1. Nesrovnávejte se s jinými maminkami

Nikdy nevíte, co ostatní maminky řeší. Nikdy nevíte, co se za úsměvem skrývá. Nikdy nevíte v jaké situaci maminka je. Nevíte, kolik času má na sebe, jestli má hlídání, jestli jí pomáhá partner, babičky…

Možná se může zdát, že některé maminky se nejen starají o děti, ale mají další různé zájmy, podnikají a mají své projekty. A vy máte pocit, že nestíháte nic ani s jedním dítětem. Co když ale takové maminky jedou na hraně svých možností? Co když takové maminky jsou chvíli před vyhořením a za úsměvem se skrývá spoustu trápení? Co když takové maminky mají několikrát do týdne hlídání a vy ne? To se přece nedá srovnávat.

Takže až Vám zase příště přijde na mysl: ty jo, jak toho může tak zvládnout? Tak se jen usmějte a řekněte si, že stejně nevíte, co je za tím, jaké má maminka momentálně zázemí a už to dále neřešte.

2. Každý den si udělejte čas jen na sebe

To je jedna z nejdůležitějších věcí! A nebojte se, i když máte malé děti, můžete si udělat čas na sebe byť jen na pět minut. Ťukáte si na čelo, jak a kdy? Jednoduše. Všechno je úhel pohledu.

Takže co takhle, že byste deseti minutovou sprchu, braly jako hodinový welness? A každá kapka, která po Vás stéká dolů, Vás očistí od všeho spěchu, naštvání, rozčarování a dodá Vám novou energii? No nebude to úžasné, že když ze sprchy vyjdete, budete si připadat odpočaté? Zkuste to a uvidíte.

Druhou možností, kde si vzít chvilku času na sebe je, místo koukání do mobilu na sociální sítě,  si radši vezměte knížku nebo si pusťte písničku (třeba do sluchátek ať nebudíte spící dítě) a zatančete si. Krásně se vám rozproudí energie a na chvíli budete mít pocit, že nejste jen mámou.

Kolikrát jen tupě koukáme do mobilu a necháme se strhnout místo toho, abychom čas pro sebe na chvíli využily.

3. Poslouchejte svou intuici

Žijeme ve světě, kde se na nás valí informace z každé strany. Jedeme kontaktní rodičovství, nevýchovu a další. Co když, ale nic z toho není dobře? Co když, ale nic z toho není špatně? Zamotala jsem Vás?:-) Nebojte, odmotám Vás.

Nic není dobře a nic není špatně. Jen my tomu dáváme úhel pohledu a rozdělujeme, jestli je daná věc správná či špatná. Co když ale pro jednoho je daná věc dobrá? Ale pro druhého už ne? Takže zkusme se snažit méně hodnotit a posuzovat, co je a co není dobré. Prostě to tak je.

Myslíme si, že děláme dobře, když se držíme nějakých principů. Jenže kolikrát se cítíme špatně, že něco nedodržujeme a máme pocit, že selháváme. A to nás jen limituje. Prosím, zkuste raději poslouchat sebe, i kdyby to nebylo v souladu s nějakým typem výchovy. Pokud to bude vycházet z Vás, vždy to bude to nejlepší možné.

Co je Vaše, to je to nejlepší, co svému dítěti můžete dát. Nesnažte se být dokonalá matka, ale matka, která se řídí svou intuicí, svým srdcem. Nevyčítejte si, že někdy na dítě zakřičíte nebo mu dáte na zadek. Co když je to nejlepší, co dítěti v danou chvíli můžete dát? Co když mu tím, nezpůsobíte žádné trauma, ale právě na opak? Jasně mu ukážete hranice.

4. Nikdy nejste sama

Jsme v tom spolu.:-) Každá řešíme něco jiného. Každá máme jiné zázemí, ale i přes to, jsme v tom spolu. Rozhlédněte se kolem sebe a uvidíte, že máte kamarádku, které se můžete svěřit, se kterou můžete probrat všechno potřebné. Stačí jen říct. Nedržte nic v sobě. Vše musí jít ven. Všechny trable, problémy…

https://azrielreshel.com/reviving-the-ancient-sisterhood/

Srdečně Vás zvu do mé fb skupiny Spokojená máma, kde jsou stejně naladěné maminky. Skupina, ve které sdílím reálný život se třemi dětmi. Takže žádný přikreslený svět sociálních sítí, ale tvrdá realita.:-)

Pokud i přesto máte pocit, že nevíte, jak řešit své problémy, nabízím také konzultace, kde se s Vámi ráda uvidím (i online) a ukážu Vám, že každá situace má řešení.

PS: Dopsat článek jsem stihla. Ještě hraje Vampirína. 🙂 Jen technické úpravy si nechám na potom, až budou kluci spát.

Tereza

Spokojená máma, praktik metody Access Bars®, podnikavá duše a podporovatelka ženského podnikání
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů